Soojad tallukad

23. veebruar 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 10

Kael ei tunne ilusatest ehetest rõõmu, kui varbad külmetavad…


Mida teha vanade talvesaabastega, mis pole küll veel päris ribadeks kantud aga milles varbad üha talumatumalt külmetama kipuvad? Uusi osta ei tahaks, sest kevad peaks kalendri järgi ju kohe-kohe saabuma…


Kiire ja lihtne lahendus on teha ise uued tallukad – iseäranis mõnusad ja soojad tallasoojendajad saab, kui kodus juhtub veidike pügatud koeravilla olema. Ja kui pole, küsi sõpradelt – väärt koeravill jääb enamasti lihtsalt kasutult vedelema või rändab prügikasti.





Vaja läheb:      

  • Villaloori ehk viltimisvilla
  • Koeravilla
  • Majapidamisseepi
  • Kardinatülli
  • Võimalusel bambusmatti, mullikilet või 4 – 6 cm läbimõõduga sirget plastmass- või puupulka
  • Vanu käterätte, pesukaussi
  • Mahuliseks muutuvat värvi (soovi korral)
  • Liimi (PVA või kangaliim)


Kõigepealt kata laud veekindlalt, seejärel lase vesi kannus peaaegu keema ning valmista ca 250 g „rammusat“ kuuma seebilahust. Seepi on vees kergem lahustada, kui see on helvesteks riivitud. Selle etapi võib ka vahele jätta ning töö käigus kasutada lihtsalt seepi ja kuuma vett.


Tallukate tööetapid

Vildi valmistamine:

Aseta lauale tükk kardinatülli. Seejärel laota tüllile õhuke kiht villaloori pikikiudu ning kata see omakorda õhukese koerakarvadest kihiga. Seejärel aseta peale järgmine kiht villaloori, sedapuhku ristikiudu.


Kokku võiks laotada üksteisele 2 – 4 kihti villaoori. Kui saabastes on palju ruumi siis võib villaloori olla  3 – 4 kihti, ikka üks kiht pikikiudu ja teine ristikiudu.


Viimaseks kihiks kata kogu töö ühtlaselt koeravillaga ning vajuta saadud „kuhi“ õrnalt kätega alla ja aseta töö peale tükk kardinatülli.


Kasta töö järk-järgult kuuma veega ning seebita.  Kui oled valmistanud kuuma seebilahuse, kasuta seda.


Hõõru tööd ettevaatlikult läbi tülli ringjate liigutustega – esialgu õrnemalt, kuni pinnal hakkab moodustuma vildikiht, seejärel tugevamate liigutustega.


Hõõru, kuni villa pind on üleni vildiks muutunud. Vajadusel lisa tööle kuuma seebivett. Keera töö koos tüllidega ümber ja korda eelnevat teise poolega kuni ka selle poole pealmine kiht on vildiks muutunud. Korda 2 - 3 korda mõlema poolega.


   

Nüüd on 4 võimalust:

1) Jätka samal põhimõttel kätega hõõrudes ja töö pooli vahetades ning tööta seni, kuni vill on tihkeks vildiks muutunud (tülli võib peagi eemaldada) – see on üsna aeganõudev protsess.


2) Kasuta abivahendina  mullikilet või bambusmatti – aseta vilt sellele ning keera rulli, hõõru saadud rulli mõni minut laual käterätil ning ava. Seejärel pane vilt alusele teistpidi ning korda. Tööta läbi erinevad suunad ja pooled, kuni vilt on tugev ja ühtlane.


3) Kasuta abivahendina pulka – keera tülli sees olev töö ümber pulga ja aseta libisemise vältimiseks vanale käterätile. Kasta seebiveega ning rulli mõned minutid. Seejärel ava rull ja keera töö kortsude vältimiseks teistpidi, keera uuesti ümber pulga ja rulli. Korda, kuni vilt on valmis. 


4) Poolvalmis vilti saab pesumasinas õrnal režiimil ca 40°  C juures järelvanutada -  töö tuleb eelnevalt koos tülliga rulli keerata ning hoolikalt riidetüki või vana suka sisse mähkida.

Loputa valmis vilt hoolikalt ja vormi siledaks. Kuivata tasapinnal, näiteks pesukuivatusrestile asetatud käterätil.

Taldade valmistamine:

Võta saabastest välja vanad tallukad. Kui võimalik, siis eemalda tallukatelt kulunud soe kattekiht ning kasuta alumist poolt uute tallukate põhja jaoks. Kui see pole võimalik, aseta tallukad tugevale papile või muule materjalile ning võta neilt täpne lõige ja lõika välja uued tallukapõhjad.

 

Triigi valmis vilt läbi niiske lapi või aurutades sirgeks.

Liimi vildi alumisele, koeravillaga katmata osale tallukate põhjad. Liimimiseks sobivad näiteks PVA, spetsiaalsed kangaliimid või ka liimipõhised kangavärvid (näiteks Pébéo TOUCH – liimvärvid). Ära unusta asetada põhju erinevat pidi – et saaksid tallad nii parema, kui vasaku jala jaoks :=)

Aseta vildile raskuseks korralik raamatikuhi või mõni muu raske ese ning lase korralikult kuivada, soovitavalt kuni 24 h.

  

Lõika teravate kääride või vaibanoaga tallukad välja ja proovi, kuidas nad saabaste sisse sobivad. Kui sobivad, siis ongi valmis!

Libisemise vältimiseks võib tallukate põhja alla liimida ka mittelibiseva materjali tükikesi või kasutada spetsiaalseid värve. Mina  kasutasin Pébéo TOUCH kangavärvi VOLUME, millega tegin talla alla tagasihoidliku lillemustri – kes ütles, et peidetud kohad ei või ilusad olla?

 

Et need värvid „töötaksid“, ehk siis mahuliseks muutuksid, tuleb lasta värvil kuivada ja seejärel tagumiselt poolt triikida. Kuna minu tallukad said nii paksud, et neid triikida polnud võimalik, siis kasutasin värvimummude „kasvatamise“ jaoks hoopis tavalist fööni!

 


Nüüd jääb üle vaid saapad kenasti ära puhastada, niiskuskindla aine või saapakreemiga „üles vuntsida“ ning prügikasti rändamise asemel peavad nad vähemalt selle hooaja veel kindlasti vastu – kevad ei ole enam kaugel!

Nipid ja nõuanded:

! Arvesta, et viltides tõmbab töö umbes 1/3 jagu kokku, seega laota algul suurem pind villaloori kui kavandatav ese!


! Jälgi villaloori laotades, et iga järgmine kiht oleks eelmisega kindlasti ristikiudu.


! Kui vilti loputades kasutada vaheldumisi kuuma ja külma vett, muutub vilt veelgi tihedamaks ja tugevamaks.


! Koeravill peaks oleme eelnevalt korralikult pestud, sest muidu võivad saapad koeralõhna külge võtta!

Kommentaarid: 10

Jesss!!! Tänu teile leidsin üles selle mahuliseks muutuva Pebeo...mäletasin, et olin kuulnud miskit sellisest asjast, kui tahtsin oma lapsele villaste sokkide talla alla neid mumme teha, aga no vana pea...ei mäletanud ju enam, millega tegu oli!!! Aitäh :)
24. veebruar 2010.Tsirkusemoor
Väga lahe mõte! Mul ongi just ühed sellised saapad esikus. Ära ei raatsi visata, aga varbad kipuvad külmetama, kuna pehme vooder on kõik ära kulunud. Aitäh! :))
26. veebruar 2010.kuutydruk
Tänud! Kuutydruk - jõuad veel enne suurt sula proovida. Ja nüüd juba saab öelda, et nad tõesti toimivad - 1 paar sokke saapas vähem ja jalad on hästi soojad.
26. veebruar 2010.Leina
Sellised sobiks vist isegi maale susside sisse? Peaks emale ideed tutvustama, tal kogu aeg jalad külmetavad :). Muide, minu kogemus ütleb, et kui seebiga viltida pehmet koeravilla, siis ei jää mingi lõhna. Mul kogemused shotika ja landseeri aluskarvaga, tegime kunagi suvelaagris jõuluehteid koeraomanikega. MIs ma veel tähele panin oli see, et mul ei õnnestunud villaloori nt shotika aluskarvaga kokku viltida. Nii et see võib äkki oleneda neljajalgse kasuka tüübist ka. Landseeri oma on nagu tallevill, pehme ja mõnus, toda oli kordades parem viltida. Aga vahva idee igatahes! See siin on mu lemmikrubriik :)
28. veebruar 2010.kk
KK - muidugi sobivad susside sisse ka - sellised põhjad võib ju näiteks ka nahatükile kleepida ja siis sussipealse peale õmmelda ning ongi soojad sussid valmis. P.S. Mina sain ühe kena inimese käest mõnusat hästi pehmet puudlivilla… aga eks need karvad on erinevad küll, kui on väga tugev – siis võib ju peale näiteks õrnõhukese kihi meriinot „kinnituseks“ panna?
28. veebruar 2010.Leina
Kas oskate öelda kust seda värvi osta saaks ja palju see umbes maksab
1. märts 2010.Karin
Karin - vastasin Sulle e-mailiga. Võlusõna on Scanimpex OÜ, kunagi oli neid müügil ka Hobipunkti valikus aga hetkel nende veebipoes ei märganud...
1. märts 2010.Leina
Väga tore ja praktiline idee.Meil just kodus Kollikoer, kes meeletult villa jagab.Vanasti vanaema ikka kudus seda sokkide-kinnaste -kappsunite sisse, aga väga mõnus,kui ka jalad saabaste sees nõnda soojas hoida saab !!! Aitähhhhh
2. märts 2010.Maia-Liisa
ei tea kas kassikarvad ka sobivad? :D
16. märts 2010.marre
Hehe, peab proovima - viimasel ajal kipub kevadist kassivilla toanurka kogunema iseenesest :=)
16. märts 2010.Leina

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri