Seenest sünnib riiul
23. aprill 2010, admin, Kommentaarid: 2
Tänase ülilaheda idee autoriks on Paul Baxendale USA-st. Originaaljuhend ilmus tema blogis FinderMaker 2009 aasta sügisel.
Meie kõigi suureks õnneks ja rõõmuks oli Paul lahkelt nõus avaldama oma juhendit ka eesti keeles ning just nimelt siinses "tarbetust tarvilikuks" rubriigis. Aitäh!
Ilma pikema jututa läheb nüüd sõna Paulile...
Tõlge: Lingtwist OÜ
Selleks projektiks võib kasutada kõiki seeni, mis paistavad riiuli moodi ja tunduvad tugevad ning puised. Kui seen näeb välja riiuli moodi, kuid tundub katsudes pehme ja vetruv või seda saab sõrmede vahel kokku pigistada (nagu käsna), ei saa sellest asja. Alltoodud fotol olen ma roninud seeneriiulitest koosnevat „treppi“ pidi kuivanud puu latva. Alla ronides löön ma saapaga neid tüve küljest lahti. Pea meeles, et seente tekstuur meenutab puitu ning üldjuhul on seened tugevalt puutüve küljes. Kui kasutada nende lahtitagumiseks haamrit, võivad seened viga saada, aga kui teha seda rusika või saapakannaga või kahe käega, hoides seenest ning vajutades tugevalt allapoole, siis saad oma varanduse terves tükis kätte.
Nüüd, kus sul on materjalid käes, manitsen sind kannatlikkusele; jäta need 4-5 päevaks kuiva kohta seisma (kuid mitte kauem kui nädalaks, putukad on kärmed seente sisse pesa tegema). Ma ei soovita seeni pesta; need polegi tegelikult eriti mustad ning vesi takistab nende kuivatamist ja töötlemist. Vajadusel harja seeni lihtsalt suure ja pehme kuiva pintsliga. Pärast seismist soojenda praeahi 120 kraadini ning aseta seened 3 tunniks ahju keskossa paigutatud restile. Kolme tunni möödudes keera kuumus 160 kraadini ja lase seentel veel tund aega küpseda. Selleks punktiks on su elamine täitunud väga iseloomuliku seenelõhnaga. Sellest kuumutamisest piisab, et peletada välja kõik seene sees pesitsevad putukad ning see on materjali eduka säilitamise koha pealt hädavajalik, seetõttu ei tohi seda sammu vahele jätta! Lülita ahi välja ja jäta seened ahju, kuni ahi on jahtunud toatemperatuurini, ahjuuks paar sentimeetrit praokil.
Nüüd on aeg seeneriiul parajaks lõigata. Kuna seen on veetnud oma elu puutüve küljes, on selle kinnitusepool kaarja kujuga. Uus kinnituspunkt aga saab olema sirge seina vastas, seetõttu pead kõigepealt enne jätkamist lõikama kumeruse sirgeks. Ülaltoodud pildil on punase joonega näidatud lõikekoht kuivatatud seenel, samuti on pildil näha saag, mida ma lõikamiseks kasutan. See pole mingi peen ega kallihinnaline saag, vaid rauapoest ostetud kõige odavam käsisaag, mis ajab asja väga hästi ära. Palun ära mitte mingil juhul ürita seda toimingut teha elektritööriistaga (ketassae, jõhvsaega, vms). Ebaühtlase pinna ja kujuga seeni on keeruline liikumatult paigal hoida ja peaaegu võimatu kinni kruvida; need on kõvad ning ebaühtlase tekstuuriga; igasugused katsed teostada nende lõikamist millegi muu, kui aeglase ja stabiilse käsisaega võib põhjustada hirmsa trauma või midagi veel hullemat! Ära aja asja keeruliseks! Palun, ei mingeid elektritööriistu siinkohas! Enne lõikamist vaata hoolikalt alltoodud pilti kahe seinale kinnitatud seeneriiuli külgvaatega, et veenduda vajaduses teha lõige seene „riiulipinna“ suhtes 90-kraadise nurga all, nii et see oleks seinale kinnitades rõhtsalt. Kui alustad lõikamist ilma seda visualiseerimata, võid lõigata vale nurga all ning seinale kinnitatud seeneriiul saab olema kaldu allapoole (mis on halb, kuna nii ei püsi asjad riiulil) või ülespoole (see pole niivõrd halb, kuid siiski mitte ka hea).
Nüüd, hoides saetera seene riiulipinna suhtes 90-kraadise nurga all, võta seenest tugevalt kinni ning hakka aeglaselt seda lõikama selliselt kauguselt, et kogu kaarjas osa saaks eemaldatud; foto on sulle selle juures abiks. Ära kiirusta, ära unusta lõikenurka ning avalda saagides ühtlast survet allapoole. Kaua tehtud kaunikene! Kui sa pole harjunud käsisaagi kasutama, siis katseta kõigepealt seda puuhalu peal ning pane ettevaatusabinõuna sellesse kätte, millega sa seent hoiad, paks nahkkinnas.
Valmis! See võtab vaid paar minutit! Alltoodud fotol on näha seene eemaldatud sakiline tagumine serv ja kena, sirge servaga uus seen. Ilus!
Nüüd räägime sellest, kuidas seeneriiulit seina külge kinnitada. Mina eelistan kasutada lukuauk-kinniteid, mida müüakse kohalikus rauapoes – kindlasti ka sinu lähedal; kui sa ei näe neid riiulil, siis küsi! Neid on hea kasutada, sest seene külge kinnitatud on need selle tagapinnaga täiesti ühetasased ning võimaldavad seene tavalise küprokikruviga tihedalt seina külge kinnitada. Võid kasutada oma soovi järgi ka mingit muud kinnitit, kuid pea meeles, et see ei tohiks riiuli tagumisest küljest välja ulatuda, sest sel juhul ei ole riiul korralikult tihedalt vastu seina. Kui otsustad lukuauk-kinnitite kasuks, siis on järgmiseks sammuks teha seene tagaküljele kinniti jäljend, nagu pildil näha. Seejärel, juhindudes sellest jäljendist ja kasutades oma minidrelli pisikest lihvimisrulli, uuristan ma selle ala umbes 3 millimeetri sügavuseks või nii palju, et kinniti sobitub riiuli pinna sisse ühetasaselt (või natuke sügavamale). Kui sul pole minidrelli, siis võid teha terava noa või peitliga jäljendi piirjooni mööda sisselõike ning seejärel ettevaatlikult keskosa välja tahuda. Mina uuristasin lukuaugu kujutise taguse ala ülejäänud alast natuke sügavamaks, et sobitada sinna kruvi pea, mis riiulit hoidma hakkab.
Alltoodud pildil on kinniti kuju välja uuristatud minidrelliga. Mina katan siis selle piirkonna akrüülvärviga (kasutasin sinist, et oleks paremini näha) üle. Tähtis on, et lõpetuseks ei jääks seene ükski pind katmata, kuna paljas seenepind on näljastele putukatele heaks sissepääsuks! Oled ehk tähele pannud, et üks kinnituseõõs on lamedamal seenel horisontaalasendis; kõige praktilisem on paigutada lukuauk-kinnitid vertikaalselt (lukuauk libiseb üle seinast väljaulatuva kruvipea, siis vajutatakse riiulile, kuni kruvipea „lukustub“ lukuaugu kitsama osa taga), kuid see toimib ka külitsi, kuigi võib-olla mitte sama kindlalt (lukuauk libiseb üle seinast väljaulatuva kruvipea, siis lükatakse riiulit kergelt küljesuunas, kuni kruvipea lukustub lukuaugu kitsama osa taga). Kui su seen on nii õhuke, et kinniti vertikaalselt selle taha ei mahu, siis võid selle paigutada ka horisontaalselt.
Alltoodud pildil on kinniti kinnitatud riiuli tagaküljele puidukruvidega. Kui soovid, võid kinnituse tugevdamiseks kanda kruvidele kõigepealt ka natuke liimi. Kui tundub, et kruvi on lõpuni kruvitud, siis lõpeta kruvimine! Kui jätkad kruvimist, et see oleks maksimaalselt kõvasti kinni, siis keerad ilmselt vindi üle ning kruvi ei jaksa seene kinnitit hoida! Kui nii juhtub (saad sellest aru selle järgi, kui kruvi hakkab väga kergelt pöörlema, kuigi on lõpuni sees), siis tõmba kruvi välja, täida auk liimiga, pane kruvi tagasi sisse ja oota, kuni liim on kuivanud; kõik saab korda. Mainin seda, sest kuigi seened on puidused, pole need päris sama tihedad kui päris puit ning võivad kruvi ülekeeramisel kergemini laguneda.
Peaaegu valmis! Nüüd on aeg kogu seene pind üle katta. Mina kasutan selleks kunstitarvete poes saadaolevat läbipaistvat matti aerosoollakki. Samuti olen kasutanud rauakaupluses (aerosoolvärvide vahekäigus) saadaolevat läbipaistvat Kryloni kaitsevärvi. Võid ka eksperimenteerida läikivate või satiinvärvidega; olen avastanud, et matt kattevärv moonutab seente värvi mingil põhjusel vähem kui läikiv ning mati pinnaga seened paistavad nii loomulikud, nagu kasvaksid need alles puu otsas. Tasub ilmselt koguda paar seent lisaks (võib-olla natuke vähem kaubandusliku välimusega) ja nende peal erinevaid värve katsetada. Selleks mine õue ja kata seene kõik pinnad põhjalikult värviga. Värvi üle pealmine ja alumine külg, keera seen ümber ning värvi üle ka tagumine külg. Ära koonerda; on tähtis, et iga viimne kui pragu ja poor saaks värviga kaetud – kanna paks kiht peale ning lase sel tund aega kuivada. Seejärel kata see veel ühe paksu värvikihiga. Lase seenel kuivada vastavalt värvipurgil toodud õpetusele – ilmselt 24 tundi. Kui mina seeni värvin, siis kannan esimese kihi väga paksult peale, nii, et see paistab üsna tume, kuid kuivades muutub heledamaks.
Viimistluseks meeldib mulle joonistada seene tagakülje kuju marmorpaberile. Samuti sobiks selleks vilt. Seejärel lõikan ma kujutise mööda piirjoont välja ning liimin paberist tagakülje paksu valge käsitööliimiga seene tagaküljele. Kui tagakülg on kuivanud, saab lukuaugukuju kergelt lõikenoaga välja lõigata.
Valmis seeneriiulid!
Alljärgnevalt selgitan alternatiivset kinnitamistehnikat, mis sobib eriti hästi selliste seente kinnitamiseks, mis on lukuauk-riputi jaoks liiga õhukesed. See tehnika annab seenele alusele paigutatud trofee välimuse – seda tasub proovida alternatiivina eeltoodud meetodile! Kõigepealt vali kohalikust käsitöötarvikute kaupluse puiduosakonnast välja meelepärase kujuga väike puittahvel (mulle meeldib selleks kasutada ovaalseid või ümarate nurkadega ristkülikukujulisi puutükke). Võid selle endale meelepäraselt üle värvida, mina jätsin antud juhul selle värvimata. Aseta oma kuumutatud ja valmislõigatud seen tahvlile, nagu alltoodud pildil näha ning jäljenda pliiatsiga selle kuju tahvlile.
Nüüd puuri tahvlile kantud seenejäljendi keskele kaks auku, teineteisest mõne cm kaugusele. Kasuta tahvli tagaküljel olevate kruviaukude laiendamiseks kruviaugu laiendajat, et kruvipead oleksid tahvli tagaküljega ühetasaselt.
Nüüd hoia seent ettevaatlikult, kuid tugevalt vastu tahvli esikülge, täpselt vastavalt jäljendile ning keera ettevaatlikult tahvli tagantpoolt läbi puuritud aukude seene sisse kaks 5 cm pikkust kruvi. Nüüd peaks seen kahe kruviga tugevalt tahvli esiküljele kinnituma. Nüüd kinnita tahvli tagakülje keskkohale vertikaalselt lukuauk-kinniti, järgides selleks samu juhiseid, nagu kinniti kinnitamiseks otse seene külge ja viimaks kleebi tahvli tagaküljele paberist või vildist põhi! Alltoodud pildil on näidatud valmis tahvlile kinnitatud seeneriiuli tagakülg (värvisin tahvli tumeda mahagoni värvi) ning näide riiulist pärast seene kinnitamist, kuid enne lukuauk-kinniti külge kinnitamist.
Valmis tahvlile kinnitatud seeneriiul!
See õpetus ei tulnudki väga pikk (võib-olla sellepärast olengi selle koostamist edasi lükanud). Tänan sind südamest, et lõpuni vastu pidasid. Loodetavasti on sul nüüdseks valminud kenad seeneriiulid, millele oma haruldusi vaatamiseks välja panna! Kui veel pole, siis mine metsa ja hoia silmad lahti, seejärel tule seentega tagasi ning tee mu õpetus läbi!
Kui mõtled veel, mis sorti esemeid nendele riiulitele asetada, siis pean hoiatama, et kuna riiuli pind võib olla veidi ebatasane ning riiulit ennast hoiab seina küljes ainult kruvipea, ei tasu sinna asetada lahmakat tükki Berliini müürist, vanatädilt päranduseks saadud hinnalist vaasi, haruldast Hiina portselanist koerakest jne. Sobilikumad esemed oleksid näiteks kirbuturult 50 krooniga ostetud pääsukesetopis, kuivatatud punane kärbseseen, mille sa leidsid metsast (otsides seeneriiuleid), puhkusereisilt kaasatoodud korall, imeliku kujuga kaktuseskeleton....
Tänan tähelepanu eest!
Kommentaarid: 2
Supppeer!! Homme seeni otsima...Lisa kommentaar