Soe pesa iPodile

28. veebruar 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 3

Tallukate tegemisest jäi järgi ebamäärase kujuga vilditükk – väiksevõitu, et midagi asjalikku ette võtta. Samas ei raatsinud ma  isetehtud vilti ära visata ning see oleks peaaegu ühte mu „oma õiget aega ootavate asjade“ kasti sattunud … 


Õnneks andis külmaga jupsiv iPodi aku hea vihje – tuleb teha talle soe pesa!


Selle juhendi järgi saab üsna lihtsalt valmistada vildijääkidest IPodile või mõnele teisele MP3-mängijale või miks mitte hoopis mobiilile mõnusa koti. Minu oma sai selline, tee sina endale meelepärane - üks lõige, tuhat võimalust...



iPod cozy

Vaja läheb:     

  • Vilti
  • Küpsetuspaberit
  • Veekindlat markerit
  • Kunstniku- või vaibanuga
  • Lõikematti või paksemat papitükki
  • Teravaid kääre, erineva jämedusega nõelu
  • Mõõdulinti
  • Millimeetripaberit (või ruudulist paberit)
  • Villast lõnga
  • Läbipaistvat niiti või vildiga sobivas toonis niiti
  • Naasklit või ümaraotsalisi näpitsaid
  • Kahte villapalli  ning erinevaid pärleid kaunistuseks (või midagi muud meelepärast)
  • 2 väikest (riidega käetud) nööpi

Lõike tegemine:

Kohenda lõiget vastavalt olemasoleva materjali paksusele ja kujule ning oma fantaasiale. Kui teed pesa telefonile, siis võta „akende mõõdud“ otse telefonilt või jäta nad tegemata ning telefoni kasutamise ajaks tõsta ta kotist välja. 


1-a     2-a

NB! Kliki piltidel, et näha neid suuremalt! Avanenud pildi kohal kliki ikooni „All sizes“- näed pilti erinevates suurustes…


Kõigepealt võta küpsetuspaberi või mõne muu läbipaistva paberi abil mõõdud oma iPodi pealmisest poolest – oluline on märkida ära alumine ja ülemine äär ning umbkaudu ka küljed  ja “akende” kohad.

3     4-b
Aseta saadud lõige spetsiaalsele lõikematile või paksule papitülile ning lõika välja „aknakohad“.

Seejärel „mängi“ iPodiga koti materjalil, et näha, kas materjali jagub ja kuidas seda kasutada võiks. 


5     6
Otsi välja millimeetripaber või ruuduline paber ning alusta lõike konstrueerimist. See on alati kõige keerulisem osa, kus kehtib hästi tuttav vanasõna – „Üheksa korda mõõda, üks kord lõika!“ :=)

Kõigepealt märgi ära tulevase lõike keskjoon ning aseta esimene lõige ülemise osaga joonestiku algusesse, nihuta „aknad“ keskkohaga uue lõike keskkohale ning märgi nad paberile. Millimeetripaber on hea abiline, kuna on lihtne arvestada pikkuseid ning märgata võimalikke vigu.


7     8
Kanna saadud pikkus millimeetripaberile. Mina sain ümbermõõduks 14 cm, jagasin selle pooleks (7 cm ), et teada saada ühe lõikepoole laius.

Seejärel jagasin saadud mõõdu omakorda pooleks (3,5 cm) – asetasin mõõdulindi 3,5 cm kohalt lõike keskjoonele ning märkisin ära kummalegi poole 3,5 cm. Nii on kindel, et lõige ei jää kummalegi poole viltu, silmamõõt võib teatavasti päris kenasti valetada ja paar millimeetrit siia-sinna võib tähendada seda, et sinu iPod-i ei saa mugavalt otse kotis kasutada.


9     10

Märgi lisaks õmblusvaru, mina lisasin kummalegi küljele 0,5 cm.


Kui materjali kuju lubab, siis võib soovi korral teha kummaski suunas lõike ülemisse otsa 2,5 cm laiused ribad, mis hiljem moodustavad lõike teisel poolel „käpad“, millega on mugav kotti vööaasadesse või koti sanga külge kinnitada. Aga need võib ka tegemata jätta. Sangade pikkus on minul umbes 9 cm. Ilusa ülemineku jaoks joonistasin oma „käppade“ alumise ääre kaarekujulise, samuti on kaarekujulised otsad.


11     12
Lõika saadud lõige välja ning kui paber on liiga lühike, liimi pealmise klapiosa jaoks paberile pikendus.

13-b     14 15     16

Tee lõikel valmis ka klapiosa, kuna minu vildijääk oli kipaka kujuga, siis on klapp koti põhiosast kitsam – umbes 5,5 cm laiune ning ei ulatu päris koti alumise ääreni. Lõike kogupikkus on umbes 33 cm, soovi korral võib teha klapi pikema ja laiema.


Aseta lõige vildile ja märgi piirjooned veekindla markeri või kangavilidikaga vildile. Lõika välja. Lõige on nüüd valmis :=)


NB! Seda etappi lihtsustab lõike kinnitamine vildile õhukese kahepoolse teibiga!

Koti õmblemine:


17     17-b

Nüüd on aeg hakata kotti kokku õmblema – minu laud nägi vahepeal kümneid karpe lahti pakkides ja võimalikke kaunistusi valides, ning lõngu-nööpe ostides välja õige kirju.


Selles etapis sõltub kõik meistri maitsest – kas kott saab kirev ja külluslik või minimalistlik ja moodne.


18     19-D
Äärista „aknad“ vormi hoidmiseks lihtsa vabakäelise sämppistega* – mina valisin kontrastse lillat tooni villase lõnga – tagasihoidliku välimuse saavutamiseks võib kasutada vildiga sama tooni lõnga. Pisted jätsin meelega erineva pikkusega ning reavahega...

Ühenda koti „keha“, alustades alumisest nurgast. Kinnita koti ühe külje esimene ja tagumine pool samuti sämppistes kuni „käppade“ alguseni. Seejärel äärista ka mitte kokkuõmmeldavad  „käppade“ ääred ja koti suu ning klapi ääred nii, et teine külg jääb avatuks…


20-b     21 22     23
Kinnita koti esimese osa alumisse poolde üks vildipall nööbiks – läbi kinni õmblemata külje on seda hästi mugav teha. Õmblemiseks kasuta sarnast värvi niiti või nn. läbipaistvat niiti, mis ei jää välja paistma.

Valmista lõngast nöör ning tee sellest ca 5 cm pikkune aas. Leia koti klapi all koht, kuhu aas kinnitada  - selles etapis on sukanõel asjalik abimees. Märgi koht markeriga klapi alla.


24     25
Õmble koti külg kinni. Pane iPod koti sisse ja ning kinnita nööbi kinnitusaas klapi alumise poole alla – säti ja täpsusta kuni nööp istub ilusasti kinni ja klapp tema vastas.

26     39-detail

Lõika teine vildipall teravate kääridega 4ks viiluks ning kaunista koti klapp vabakäelise kaunistusega. See on kõige mõnusam tööetapp ning igaüks võib lasta oma fantaasial ning loovusel lennata. Mina ei saanud seekord üle kevade-ootusest, sestap on mu kotil õrn õiemuster.


27     28 29     30
Pane oma iPodile klapid külge ning leia koht, kus juhe peaks klapist väljuma, märgi see. Tee naaskli või ümaraotsaliste näpitsatega auk – venita auku seni, kuni juhe läbi mahub. 

31     32 33     34

Lõika ühe „käpa“ sisse terava lõiketeraga nööpauk.


Mõõda tulevase nööbi asukoht – torgates sukanõelaga läbi nööpaugu. Märgi ning õmble nööp koti keha külge.


35     36

Nüüd lõika teise „käpa“ sisse nööpauk ning mõõda läbi selle esimese käpa peale nööbi asukoht. Kinnita nööp.


Kui nüüd käpad nööpide külge ühendada, siis on kotti mugav mitmel eri moel vööaasade või kotisangade külge ja mujalegi kinnitada.


JA SAIGI VALMIS!


******************************************************************************************************

* SPIKKER SÄMPPISTE tegemiseks:


L.Kivilo "Õmblemine"


Kommentaarid: 3

Issand kui armas asi! Tõeliselt vahva idee!
1. märts 2010.KK
Suured tänud põhjaliku juhendi ja näidise eest. Juba selle pärast, et juhend nii kenasti on kirjutatud, tahan selle koti oma telefonile teha. Praegu on IPod veel väike, aga varsti tuleb kott teha tahvlile http://pics.kuvaton.com/kuvei/apple_products.jpg
1. märts 2010.Terje
Teie soojad kommentaarid andsid mulle "tiivad" ja mõnusa peotäie innustust uute asjadega alustada - tänud! :=)
1. märts 2010.Leina

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri