Kohvikannule müts pähe!

2. juuli 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 0

Olen hommikuti pikaldane ärkaja – truu abimees selle vaevalise protsessi leevendajana on vana kooli kohvikann, igati kena ja asjalik teine aga jook selles jahtub liig kiirelt.


Niisiis on mõte kohvikannu soojendajast mu peas küpsenud…eee…ütleme nii 10 aastat. Parajalt kaua, et lõpuks tegudeni jõuda.


Nagu ikka, tuleb tuhin peale ootamatult ja siis peab loova pilguga ringi vaatama, mis materjale kodus olemas on, millest KOHE saab midagi tegema hakata. Sest kui kohe ei alusta, võivad vabalt järgmised 10 aastat mööda veereda.


Mina leidsin kapist lotaka villa-akrüüliseguse bareti, mida ma kahjuks kanda ei armasta ning palju mõnusaid värvilisi meriinovilla pusasid. Pihtas! Põhjas! Sest mu vaimusilmas kumas üsnagi värviline kohvikannusoojendaja, mis ka hallil päeval rõõmu teeks… Selline natuke Klimt´iliku lilleaiameeleoluga - näiteks selline või selline


Niisiis, käärisin käised üles…


Keera lehte ja...



…ja otsisin kokku vajalikud materjalid.

1Vaja läheb:

  • Vana villast või villasegust mütsi või baretti
  • Viltimisvilla. Mina kasutasin pehmet ja pikakiulist meriinovilla, mis on eriti mõnus viltida.
  • Viltimisaluseks suurt metalltassi või väiksemat ämbrit, mis oleks kohvikannuga enamvähem ühesuurune
  • Vanu sukapükse
  • Majapidamisseepi
  • (Viltimisnõelu ja švammi)
  • Vana käterätti
  • Tühja nõudepesuvahendi (või muud) pudelit, millega on mugav seebivett villale pritsida
  • Sooja ja külma vett, pesukaussi

Ettevalmistused:

Kata laud veekindlalt.


Lase vesi kannus peaaegu keema ning valmista ca 200 g „rammusat“ kuuma seebilahust. Seepi on vees kergem lahustada, kui see on helvesteks riivitud.


Selle etapi võib ka vahele jätta ning töö käigus kasutada lahustamata seepi ja kuuma vett.

Viltimine:

Aseta müts viltimisalusele, mina proovisin nii ja naapidi ning kõige paremini sobis selleks algul plastämber ja hiljem veega solistades suur metallist tass.

2      3


Nüüd hakka mütsi pikkade villakiududega katma – mina kasutasin põhjaks bareti värviga sarnast kollast ja rohelist tooni meriinovilla.

4      5

Tõmbasin pikki villakiude ringikujuliselt umber mütsi, neid eelnevalt näppude vahel õhulisemaks ja hõredamaks „kammides“. Et villakiud maha ei libiseks, kinnitasin nad paari viltimisnõela pistega. NB! Tegin seda ettevaatlikult poolviltu tassist mööda libistades, et nõela mitte murda. Kui viltimsnõela pole, saab ilma ka.


Kata müts enamvähem üleni villaga – kuna töö käigus tõmbab kogu kupatus kokku ning muudab kuju, siis jätsin mõned augud, et ka müts ise jääks välja piiluma.


Nüüd tõmba värvilisest meriinovillast peenikesi ribasid ning vormi need käte vahel rõngasteks ja kinnita (paari viltimisnõela pistega) mütsile. Nagu mainitud, terendas minu silme ees värvikirev lilleaas, seetõttu hullasin ning „õisi“ sai õige palju ja eri toonides.

6      7


Vajuta kogu töö õrnalt kätega alla ning aseta tööle ettevaatlikult sukapükstest küljest lõigatud ülemine (vööpoolne) osa.

8      10

Kasta töö järk-järgult kuuma veega ning seebita.  Kui oled valmistanud kuuma seebilahuse, kasuta seda.


Seebitatud/seebiveega kastetud kohta hõõru läbi sukapükste ettevaatlikult ringjate liigutustega - esialgu õrnemalt, kuni pinnal hakkab moodustuma vildikiht, seejärel tugevamate liigutustega.


Aegajalt lisa kuuma seebivett. Samuti tõmba vahepeal sukapükstest kattekihti ettevaatlikult tööst  eemale, et villakiud sellest liiga tugevalt läbi ei tungiks.


Hõõru, kuni villa pind on üleni vildiks muutunud. Nüüd võid töö aluselt maha võtta ja sukapüksid ettevaatlikult eemaldada – jätka kuuma veega kastmist ning viltimist laual kuni tundub, et villakiht on piisavalt vildistunud. Selle protsessi kiirendamiseks võib tööd mõned korrad põrandale asetatud kiletükile loopida. Hea võimalus kogunenud pingete valutuks maandamiseks!

11

Loputa töö hoolikalt ning vormi käterätile asetatud alusele (kohvikannule) kuivama. Poolkuiva töö aitab kiiremini lõpuni kuivatada puhur või föön. 


Nüüd võib veel viltimisnõela abil kinnitada kohti, mis pole piisavalt kinnitunud ja lisada erinevaid kaunistusi – nõelviltida lisaks kujundeid või tikkida mustreid ja pärleid.

Minu kohvikannusoojendaja nägi ilma kaunistamatagi elurõõmsalt erk välja, seega jäid pärlid karpi.


Aga kuna koledast mütsist sai „kohvikannusoojendajastumise“ käigus ilus müts, siis jätkab ta oma elu moodsalt kaks-ühes-tootena ning hakkan sügise saabudes uhkelt kohvilõhnalise mütsiga ringi patseerima :=)

  Kohvikannusoojendaja-müts

Aitäh, Aet "Nofretete"-pildi eest!


Kuuma hommikukohvi!


********************************************************************************************************

Nipid:


  • Arvesta, et viltides tõmbab töö kokku – seega, kui laotada villaloori ebaühtlase paksuse ja tekstuuriga, tekivad huvitavad voldid ja pinnad.


  • Kui vilti loputades kasutada vaheldumisi kuuma ja külma vett, muutub vilt veelgi tihedamaks ja tugevamaks.


********************************************************************************************************

Meriinovilla ja viltimisvilla müüvad näiteks:


Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri